UODO TRŪKLIO LERVOS. JAUKAS IR MASALAS - ŠIUOLAIKINIS POŽIŪRIS.

 

Uodo trūklio lerva- universaliausias masalas plūdininkų varžybose. Vargu ar atsirastų nors vienas žvejys- sportininkas, kuris pradėtų varžybas neturėdamas džokerio  (Vakaruose džokeriu vadina  smulkias UTL , kurias naudoja kaip priedą jaukui-  Red. pastaba) arba UTL naudojamo kaip masalą. UTL gyvena dumble, iš kurio ir jis yra kasamas. Kadangi yra daugybė uodų rūšių, tai ir UTL skiriasi ir savo dydžiu bei gyvybingumu.

 

DŽOKERIS

Jis skirstomas į dvi rūšis: labai smulkios uodo trūklio lervos, dar vadinamos „rusiškomis“, (iškasamos upių deltose, įtekančiose į jūras)  ir truputį  didesnės lervos, iškasamos gėluosiuose vandenyse.

Reikia stengtis , kad džokeris negąsdintų žuvies, todėl vyrauja nuomonė, kad„rusiškas“ džokeris, dėka savo suroko skonio, šiek tiek gąsdina žuvį. Gėlavandenis džokeris neturi šio trūkumo, jis labiau judresnis, todėl žuvis geriau jaučia jo skleidžiamus virpesius. Štai dėl ko lenkų sportininkai atiduoda pirmenybę gėlavandeniam džokeriui, nes jis labiau universalesnis, labiau masina tiek smulkią, tiek stambią žuvį.

Tuo tarpu, kaip nebūtų keista, „rusišką“ džokerį naudoja gaudant tik stambią žuvį, kadangi smulki žuvis juo mažiau domisi. Tai reikia turėti omenyje, kaip ir tai, kad pūgžliai ir ešeriai ne itin domisi šiuo džokeriu.Matyt jų netraukia šio džokerio skleidžiami virpesiai.

 

UODO TRŪKLIO LERVOS, NAUDOJAMOS KAIP MASALAS


 

Stambios UTL- taip pat sąlyginė sąvoka , nes ir jos skiriasi savo didumu priklausomai nuo to , kokiuose ežeruose jos kasamos. Be abejonės, gaudant didelę žuvį, naudojamos kuo  didesnės UTL. Kartais parduodamos UTL, atrinktos nuo didesnių lervų. Žvejai vadina tokias UTL „vidutinėmis“. Kaip taisyklė, jos yra mažiau judrios, kadangi atrankos metu jos yra šiek tiek pažeidžiamos.

Kai kuriuose ežeruose (kaip taisyklė- šiauriniuose rajonuose) pasitaiko ypatingos rūšies UTL. Jų spalva yra tamsesnė ir pasižymi judrumu ir jos ,kas svarbiausia, yra stangrios. Jos gerai laikosi ant kabliuko, ne taip greitai „išbėga“, kas leidžia su tomis pačiomis lervomis sugauti keletą žuvų. Iš principo masalines UTL galima naudoti ir jaukinimui, bet tai tik tuo atveju ,kai gaudoma didelė žuvis. Smulki žuvis greičiausia prisisotins jomis žvejybos pradžioje, ko pasekoje smulki žuvis  nustos kibti. Žinoma, galima rizikuoti, bet tai žaidimas- va bank.

APIE UODO TRŪKLIO LERVŲ PIRKIMĄ  IR LAIKYMĄ

 

Paprastai UTL parduodamos supakuotos laikraštyje. Labai svarbu, kad lervų sluoksnio storis būtų kaip galima minimalus. Pats laikraštis turi būti drėgnas , bet ne šlapias. Patartina vieną kartą per parą perpakuoti UTL iš naujo, kad jos per daug nesusigulėtų. UTL ilgiau laikosi, kai jos yra sumaišomos su smulkiai persijota žeme ir tik tada supakuojama į laikraštį. Tiesa, šiuo atveju padidėja jų tūris, o tai netenkina žvejų-sportininkų , kuriems UTL ir džokerio leidžiamas naudojamas kiekis varžybose  yra limituojamas. UTL geriausia laikyti vėsioje vietoje. Optimali saugojimo temperatūra yra  +4 C. Laikant ilgesnį laiką UTL yra būtina atskirti  sveikas lervas nuo žuvusių. Kitu atveju gyvosios lervos apsikrės ir taip pat žus. Šiam tikslui naudojamas specialus stačiakampio formos indelis, kurio viršuje randasi sietelis. Sietelio akutės dydis- 3 mm.

PASIRUOŠIMAS GAUDYMUI

 

Naudojant kaip masalą prieš gaudymą  UTL yra sudedamos į indelį ir jos užpilamos nedideliu vandens kiekiu. Taip bus  lengviaus paimti lervas iš indelio. Jei lauke karšta, būtina indelį laikyti pavėsyje, nes lervos saulėje greitai žūsta. Džokerį prieš dedant į jauką būtina išskaidyti, kad  jo lervos nebūtų sulipę ir vienodai pasiskirstytų  jauke. Šiam tikslui yra naudojamas krakmolas arba sausas molis, kuriame džokerio lervas tolygiai pasiskirsto ir tokioje būklėje džokerį galima išsaugoti iki sekančios žvejybos. Džokerio išskaidymo technologija paprasta. Džokeris išpilamas į indą,į  kurį įberiamas sausas molis. 1 kg džokerio imama 100g sauso molio. Po to reikia keliais energingais judesiais papurtyti indą,  kad džokerio lervos susimaišytų su sausu moliu. Esant karštam orui, džokerio atsargas verta laikyti šaltkrepšyje su ledu.

 

.

DŽOKERIO PANAUDOJIMAS

Paimame dalį džokerio startiniam šėrimui. Likusią dalį padedame į pavėsį ar šaltkrepšį. Negalima sudėti viso džokerio į jauką, nes jauko augaliniai priedai  džokerį sunaikins. Na nebent jūsų džokerio 70 proc. dalį sudaro molis, tuomet ši taisyklė negalioja. Be to , reikia pažymėti, kad jaukinant UTL,  jauke turi būti molis. Standartinė molio dalis jauke sudaro nuo 30 proc. iki 60 proc. Tai sukels žuviai mažiau įtarimo ir kuo kibimas pasyvesnis , tuo  daugiau grunto dedama į jauką. Juk natūralioje aplinkoje žuvis yra pripratusi rasti UTL grunte , o ne augaliniame jauke. Kokius gruntus nadojame? Stovinčiame vandenyje aš patariu maišyti ežerinį molį (glina rozpraszająca) su lipniu moliu (glina wiążąca) santykiu 2/1. Reikalas tame , kad džokeris, dedamas į jauką , padaro jauką puresniu ir jauko lipnumo padidinimui  pridedame lipnaus molio. Jei gaudome upėje , užtenka naudoti upinį molį (glina rzeczna), kuri turi savyje pakankamai lipnumo, kad išlaikytų džokerį. Galima naudoti UTL jaukui ir gryną, be molio. Šiam tikslui yra naudojamas specialūs firmos Traper klijai (klej do ochotki). Tai pasiteisina  kuomet reikia  greitai sukoncentruoti  atėjusią žuvį ir išlaikyti savame sektoriuje. Bet šiam tikslui būtinas maitinimo kaušelis štekerinės meškerės viršūnėlėje.

 

Yra dar vienas įdomus būdas: UTL yra smulkinamos blenderio pagalba. Gauta „sriuba“ maišoma  su jauku arba moliu. Tai gali būti nedidėlė Jūsų gudrybė varžybų metu, tačiau būtina žinoti, kad  ši džokerio „sriuba“ greitai genda. Galima paruošti ją ir namuose, užšaldyti ir įdėti į jauką krante.

Kaip alternatyvą šiam būdui galima naudoti UTL skonio aromatinis priedas (Aromat) ,kuris  parsiduoda indeliuose po 250ml. Šis priedas realiai masina žuvį ir ilgai išlieka nesugedęs.

Koks džokerio kiekis yra reikalingas? Tai priklauso nuo žuvies aktyvumo ir jos koncentracijos. Aš esu laimėjęs varžybas naudodamas tik   pusę stiklinės džokerio. Rečiau būdavo atvejų, kai ir 1 ltr. neužtekdavo. Įsidėmėkite, kad geriau naudoti džokerio mažiau, negu jo padauginti. Po starto,  panaudojus didesnę džokerio dalį, jei pasiseks, gerai gaudysite pirmą valandą, o paskui, ko gero, „rūkysite“.

Keletas momentų iš mano  varžybų

  1. Varžybos Bugo upėje.

 

Vanduo upėje buvo pakilęs ir tai nežadėjo aktyvaus kibimo. Be to, masalų tiekėjas atvežė ne visą užsakytą  masalą- džokerio teko tik po  200ml. kiekvienam dalyviui. Startiniam pašėrimui panaudojau 100 ml. džokerio ir pradėjau žvejybą štekeriu. Tačiau žuvis nuo dugno nekibo, todėl teko pereiti prie aukšlių gaudymo. Nors  aukšlės buvo pastoviai maitinamos, jos taip pat neskubėjo kibti. Aukšlės pradėjo kibti, kai į jauką pradėjau dėti džokerio. Kibimas nustojo, kai baigėsi džokeris. Aukšlės pasitraukė iš sektoriaus. Tačiau pagauto žuvies kiekio man užteko, kad išsaugočiau lyderio vietą. Šis pavyzdys rodo, kad  paprasta ir ne kaprizinga aukšlė kartais atsisako kibti, jei jauke nėra džokerio.

 

2.Treniruotė prieš eilines varžybas.

Buvo didelė tikimybė , kad kibs gražios kuojos. Tik vienas iš mūsų į jauką įdėjo džokerio, kiti gi laidynės pagalba šėrė gaudymo tašką pinkomis (šis metodas gerai save pateisino praėjusiose žvejybose). Visiems mūsiškiams kibo kuojos, svėrusios po 100g.  ir tik vienam iš mūsų pavyko sugauti 3 kuojas, kurios  kartu svėrė 1 kg. Paskui vienas iš mūsų taip pat pradėjo jauke naudoti džokerį. Rezultatas nudžiugino- kuojos pradėjo kibti žymiai stambesnės.

Po kelių dienų, varžybų etapuose mūsų komanda nusprendė vietoj pinkų į jauką dėti džokerį ir tai pasiteisino. Mūsų komanda laimėjo varžybas. Kaip matote, ne visada musės lervos geriau masina žuvis nei džokeris.

 

3.Aš gaudžiau kompanijoje, kurioje buvo rimti sportininkai. Išvakarėse oras atšalo ir tai nažadėjo nieko gero. Tačiau mano kolegos į tai nekreipė dėmesio ir jų startinis šėrimas buvo gausus: kiekvienas į savo gaudymo zoną sumėtė po 15-20 didelių jauko rutulių, kurių pagrindą sudarė molis, žemė ir džokeris. Aš nusprendžiau nerizikuoti ir pašerti saikingai: pasiubčiau kaušeliu du rutuliukus  jauko su ežeriniu moliu ir tris rutuliukus su lipniu moliu ir džokeriu. Mano sprendimas pasirodė teisingas. Mano kolegos sėkmingai startavo , bet po 40 min.jiems žuvis nustojo kibti, o man kuojos kibo stabiliai visas tris valandas. Ko gero, jie paprasčiausia permaitino žuvį. Ir tiktai  žvejybos pabaigoje  pas juos kibimas pasitaisė,  žuvis pradėjo reaguoti į papildomą šėrimą.

Todėl norėčiau dar kartą pasikartoti: nepiktnaudžiaukite dideliu uodo trūklio lervų kiekiu. Tai vienas iš geriausių priedų jaukams, kuris masina įvairią žuvį. Būkite atidūs, ieškokite optimalaus lervų kiekio, stenkitės naudoti tik šviežias uodo trūklio lervas. Ir svarbiausia – nepermaitinkite žuvies. Šią klaidą ištaisyti yra labai sunku.

Autorinis vertimas  Алексея Воличенко

www.traper.by

Клуб ''Fideris'' благодарит Алексея Воличенко за разрешение разместить у себя эту статью .